• فارسی
  • English

Head Office +98 61 91015075

UK Office +44 20 38074803

Email info@ramangroup.ir

بازار سرمایه و تاسیس شرکت های سهامی عام

گروه مالی نوآفرین رامان > وبلاگ ما > بانکداری سرمایه گذاری > بازار سرمایه و تاسیس شرکت های سهامی عام

بازار سرمایه و تاسیس شرکت های سهامی عام

پس از تصویب قانون بازار اوراق بهادار در سال 1384 در مجلس شورای اسلامی و انتقال صدور مجوز تاسیس شرکت های سهامی عام به سازمان بورس و اوراق بهادار، تعداد تاسیس شرکت های سهامی عام در کشور با کاهش روبرو شد. در شرایطی که  بازار سرمایه به عنوان بخشی از اقتصاد کشور می تواند از طریق جمع کردن منابع خرد، پس اندازهای مردم، تبدیل آنها به یک سرمایه قابل توجه و هدایت آن به سمت تولید و رونق اقتصادی گام بردارد،  به بازاری بدون اثر در اقتصاد کشور در زمینه تامین منابع مالی از طریق انتشار سهام برای تاسیس شرکت های سهامی عام تبدیل شده است. شاید این سوال مطرح شود که در طول بیش از ده سال تاسیس سازمان بورس و اوراق بهادار نهاد مذکور در زمینه تاسیس شرکت های سهامی عام چه گام موثری در کشور برداشته است؟ اگر ابلاغیه اصل 44 قانون اساسی کشور تهیه نمی شد بازار بورس ایران می توانست این رشد کنونی را تجربه کند و این تعداد شرکت در بازار بورس معامله گردد؟ در حقیقت اگر تسریع و تسهیل دستورالعمل های مرتبط با پذیرش شرکت های سهامی خاص به عام و تاسیس فرابورس ایران رخ نمی داد قطعا چنین رشدی را در بازار سهام کشور مشاهده نمی شد.

حال این پرسش مطرح می شود که متولیان امر و مدیران و متفکران سازمان بورس و اوراق بهادار که در زمینه تبدیل شرکت ها به سهامی عام و پذیرش و ورود در بورس اصرار می ورزند چرا با تاسیس شرکت های سهامی عام مخالفند؟ چرا این امکان وجود دارد که شرکت سهامی خاص با  سرمایه ای معادل 1 میلیارد تومان در فرابورس ایران پذیرش و عرضه عمومی نمود اما نمی توان با همین مبلغ شرکت های سهامی عام تاسیس نمود؟ متاسفانه ملاحظه می شود که سازمان بورس و اوراق بهادار با تصویب دستورالعمل های دست و پاگیر و غیر ضروری از تاسیس شرکت های سهامی عام در کشور جلوگیری نموده و شاید چندان  اهمیتی  برای این مهم قائل نمی شود. مهمترین سوالی که مطرح می گردد آن است که چرا لازم است باید برای تاسیس یک شرکت سهامی‌عام حداقل 100 میلیارد تومان سرمایه در نظر گرفته شود؟ تنها با 100 میلیارد تومان می توان در کشور کار اقتصادی ایجاد نمود؟ قطعا با وجود چنین عددی نه تنها بورس کشور عمق پیدا نکرده و هیچ گونه کمکی به سرمایه گذاران ،کارآفرینان و بخش خصوصی نمی شود بلکه سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان مانعی در مسیر رشد و توسعه اقتصادی کشور در نزد آنها دیده می شود.

 آیا درست است که کارآفرینان، سرمایه‌گذاران و بخش خصوصی که فرصت های سرمایه‌گذاری در کشور را می‌شناسند و نیازمند منابع مالی برای شروع یا اتمام طرح ها و پروژه های خود هستند به دلیل تفکرات خاص در سازمان بورس اوراق بهادار نتوانند از طریق انتشار سهام اولیه تامین مالی انجام دهند. چرا کارشناسان سازمان مذکور زمانی که در مورد پیشنهاد تاسیس شرکت های سهامی عام نزد آنها می رویم و صحبت از ارقام 5 یا 10 یا 20 میلیارد تومان می نماییم نمی‌توانند فرصت هایی را که این طرح به اصطلاح کوچک یا متوسط می تواند در اختیار کشور قرار دهد و باعث رشد، آبادانی، افزایش تولید و اشتغال شود را درک نمایند؟ چرا افراد را تشویق به تاسیس شرکت سهامی خاص و بعد تبدیل به عام می‌نمایند؟چرا فرآیند تاسیس را به حدی پیجیده نموده اند که برای تاسیس یک شرکت سهامی عام به طور متوسط معادل 6 ماه زمان نیاز است؟ چرا اهمیت زمان به آن شکل که شایسته است درک نمی شود؟ چرا زمانی که از اقتصاد مقاومتی، اقتصادی که مردم  بنیان باشد و هدف آن تجهیز و هدایت  منابع مالی سرگردان مردم جهت تولید و اشتغال است با آنها سخن می گوییم مورد توجه قرار نمی گیرد؟ آیا فقط با سرمایه 100 میلیارد تومان می توان تولید و اشتغال ایجاد نمود؟ آیا با سرمایه های کمتر نمی‌توان در کشور کاری مفید انجام داد؟

فرصت های بسیاری در کشور وجود دارد که  با سرمایه های حداقل 5 تا 20 میلیارد تومان قابل بهره برداری است ولی به دلیل نگاه محدود حاکم بر این سازمان همچنان در بن بست مانده و در نهایت می بایست فرصتی که خود می توانیم با تجهیز منابع مالی درون کشور مدیریت و مولد نماییم به دلیل عدم درک در سازمان بورس و اوراق بهادار در اختیار خارجی ها قرار دهیم.

متاسفانه با دستورالعمل های موجود سازمان بورس و اوراق بهادار در زمینه تاسیس شرکت های سهامی عام در مذاکرات با شرکت های کوچک و متوسط صاحب تکنولوژی خارجی عموماً دو راه بیشتر موجود نیست تقاضای فاینانس یا واگذاری درصد بالایی از سهم شرکت ایرانی به خارجیان که این روند در بلندمدت به ضرر کشور اقتصاد ملی خواهد بود. امید است مدیران ارشد سازمان بورس و اوراق بهادار با اصلاح دستورالعمل های مصوب نامطلوب و نامعقول گذشته، سازمان بورس و اوراق بهادار را به سمتی هدایت نمایند که در رشد و توسعه اقتصادی موثر افتد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *