• فارسی
  • English

Head Office +98 61 91015075

UK Office +44 20 38074803

Email info@ramangroup.ir

تئوری خرید اهرمی(LBO)

گروه مالی نوآفرین رامان > وبلاگ ما > بانکداری سرمایه گذاری > تئوری خرید اهرمی(LBO)

تئوری خرید اهرمی (Leveraged Buyout or LBO)

تصاحب یا تملیک یک شرکت به طوری که درصد قابل توجهی ای از منابع تملک از محل بدهی تامین شده است را خرید اهرمی(LBO)  می گوئیم.  این روش به ما اجازه می دهد که یک شرکت را با منابع بسیار کمتری از حقوق مالکانه(Equity) تملک نمائیم. فرض کنید 2 میلیارد تومان نقدینگی در جیب داریم اما این امکان نیز برای ما وجود دارد که 3 میلیارد تومان تسهیلات بلند مدت بانکی اخذ نمائیم. بنابراین می توانیم واحد مسکونی بزرگ تری با میزان پولی که در جیب داریم خریداری کنیم. پس از خرید خانه با استفاده از پول در جیب مان و اعتبار بانکی، از محل درآمدمان نسبت به پرداخت اقساط آن اقدام می کنیم. همزمان با پرداخت اقساط، سهم مالکانه ما نسبت به ملک خریداری شده بیشتر می شود و به عبارت دیگر با پرداخت اقساط، بدهی ما به بانک تبدیل به حقوق مالکانه خواهد شد. همچنین پس چند سال می توانیم با فروش ملک سود و بازدهی قابل توجهی به دست بیاوریم. این روش برای کسانی که در کشور ما به خرید و فروش ملک می پردازند و اصولا بعد از چند  سال حداقل 100 درصد بازدهی به دست می آورند کاملا ملموس است. چارچوب مورد اشاره در خصوص خرید ملک از محل تسهیلات بانکی بسیار به LBO شبیه است. در واقع ما با استقراض منابع از طرق مختلف به خرید یک کسب و کار در روش LBO خواهیم پرداخت اما نکته بسیار مهم آن است که در بیشتر مواقع از محل سودآوری شرکت تملک شده به پرداخت بدهی هایی که بابت خرید آن ایجاد شده است می پردازیم. پس از پرداخت بدهی ها و تبدیل آنها به حقوق مالکانه می توانیم امیدوار باشیم که شرکت را به قیمتی بسیار بالاتر از بهای تمام شده و با سود در بورس اوراق بهادار به فروش برسانیم.

اجزای هسته اصلی برای یک LBO موفق شامل 3 قسمت ذیل است:

  • نقدینگی قابل استفاده، بهره و پرداخت نقدی بدهی[1]
  • بهبود عملیات شرکت[2]
  • ضریب رشد قیمت[3]

نقدینگی قابل استفاده، بهره و پرداخت نقدی بدهی

جریان نقد ایجاد شده توسط کسب و کار برای پرداخت نقدی بدهی و بهره استفاده می شود. این کار باعث کاهش بدهی ها و تبدیل آن به به افزایش ارزش حقوق مالکانه کسب و کار برای خریداران آن می گردد. به همین دلیل است که شرکت هایی که جریان نقد پایدار می سازند برای انجام یک LBO خوب مناسب اند.

بهبود عملیات شرکت

پس از کسب مالکیت شرکت، برای بهبود عملکرد عملیات آن برنامه ریزی می کنیم. افزایش عملکرد عملیات کسب کار سرانجام به افزایش جریان نقد برای پرداخت سریع تر نقدی بدهی ها منجر خواهد شد. اما نکته بسیار مهم آن است که بهبود عملیات شرکت باعث افزایش کل ارزش کسب و کار شود. این بدان معناست که ما امیدوار خواهیم بود که شرکت را به قیمتی بالاتر از قیمت تملک به فروش برسانیم. همانطور در مثالی که در بالا مورد اشاره قرار گرفت ما امید داشتیم که ملک را پس از چند سال با قیمتی بالاتر و کسب سود بفروشیم. حتی اگر بتوانیم ملک را بازسازی و نوسازی کنیم قطعا با قیمت بهتر به فروش می رساندیم. به همین دلیل است که سرمایه گذاران خصوصی و صندوق سرمایه گذاری در سهام[4] بیشتر در شرکت هایی برای یک LBO موفق سرمایه گذاری می کنند که بتوانند آنها را توسعه و بهبود دهند. در بیشتر مواقع تیم مدیریت صندوق ها و سرمایه گذاران خاص تجربیات و مهارت های ارزشمندی در این خصوص و در صنایع دارند. ممکن است آنها باور داشته باشند که با شبکه ارتباطی قوی تری که دارند می توانند از طریق تاثیرگذاری در منابع زنجیره تامین و ارزش کسب کار، سرعت رشد و توسعه شرکت را افزایش چشمگیری دهند، می توانند با دانش و تجربه ای که دارند مشکلات اساسی مدیریتی در عملیات کسب و کار حل نمایند یا هرگونه بهبود عملیات شرکت که در نهایت منجر به افزایش ارزش کسب و کار شود.

ضریب رشد قیمت

ضریب رشد قیمت در واقع انتظاری است که که بازار از افزایش ارزش شرکت دارد. در واقع منظور آن است که شرکت با چه نرخی رشد خواهد نمود چراکه این نرخ در ارزش فروش شرکت لحاظ خواهد شد. این ضریب همواره در بورس اوراق بهادار و در شرکت های مشابه موجود است و ما می توانیم بر اساس آن بازده کسب و کار پیش بینی کنیم.

چگونه یک LBO خوب انجام دهیم؟

به طور خلاصه در یک LBO موفق جریان نقدی قوی و پایدار نیاز داریم که از طریق آن می توانیم حداقل بخشی از منابع استقراضی تامین شده بابت تملک به همراه بهره آن را پرداخت کنیم. همچنین سرمایه گذاران خصوصی و صندوق های سرمایه گذاری می توانند راه های افزایش عملکرد عملیات شرکت را به خوبی برنامه ریزی کنند. آنها امیدوارند که تبدیل بدهی به حقوق مالکانه در کنار بهبود عملیات شرکت در نهایت منجر به افزایش ارزش کسب و کار خواهد شد و آنهم در نهایت باعث افزایش بازدهی سرمایه گذاری خواهد شد.

فرصت های خروج از LBO

بازدهی مالی ناشی از LBO تا زمان خروج از کسب و کار یا فروش آن به خوبی قابل لمس نمی باشد. چند روش رایج برای خروج از کسب و کار تملک شده عبارتند از:

  • فروش استراتژیک: شرکت می تواند به یک خریدار استراتژیک که از طریق مالکیت، منافع استراتژیکی برای خود بیابد فروخته شود.
  • اسپانسرهای مالی: هر چند خیلی رایج نیست اما شرکت می تواند به صندوق های سرمایه گذاری خصوصی دیگری فروخته شود و آنها از طریق تمرکز بر روی یک قسمتی از کسب و کار، آن را به مراحل بعدی توسعه برسانند.
  • عرضه اولیه سهام: اگر زیرساخت های کسب و کار درست و برای پذیرش و عرضه در بورس اوراق بهادار آماده باشند می توانیم شرکت را در بورس اوراق بهادار عرضه کنیم.
  • سرمایه گذاری مجدد سود تقسیمی: زمانی که فروش کسب و کار ضروری نیست می توانیم سودهای تقسیمی را مجدد در شرکت سرمایه گذاری کنیم اما در شرایطی که منجر به رشد و توسعه شرکت و افزایش ارزش آن گردد.

 

[1] Debt pay-down

[2] Operation improvements

[3] Multiple expansion

[4] Funds

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *