فرصت های سرمایه گذاری در ایران

گروه مالی رامان > فرصت های سرمایه گذاری در ایران

جمعیتی بالغ بر 80 میلیون نفر و سرزمینی غنی از ذخائر نفت و گاز و سایر منابع طبیعی و نیاز به رشد و توسعه مطابق اهداف سند چشم انداز 20 ساله جمهوری اسلامی ایران اهمیت جذب سرمایه گذاری خارجی را دو چندان نموده است.  انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی 8 ساله و تحریم ها علیه ایران، از سال 1357 تاکنون باعث گردید جذب سرمایه های خارجی در ایران دشوار و پایین تر  از سایر کشورهای منطقه خاورمیانه باشد. وجود فرصت های متعدد سرمایه گذاری با بازده بالا و جمعیت جوان و تحصیلکرده از اهمیت سرمایه گذاری حتی در دوران تحریم نکاست بلکه سرمایه گذاران ریسک پذیر توانستند در دوران پیش از برجام نیز از این بازار بکر و بزرگ بازده خوبی کسب نمایند.

در حال حاضر در دوران پسابرجام، با ایجاد شرایط جدید، هرچند ورود سرمایه‌گذاران بین المللی مرهون سپری‌شدن زمان، کسب اعتماد و حل مشکلات بانکی بین ایران و سایر کشورها است، اما امیدها و تلاش برای بسترسازی های نوین در این حوزه به نحو چشم‌گیری افزایش یافته‌است.

هرچند از فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران می‌توان به پتانسیل‌های موجود در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، طرح ها و برنامه های جمهوری اسلامی ایران در جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی، مناطق ویژه انرژی‌های تجدیدپذیر و سبز، صنعت خودروسازی، تولید قطعات و لوازم جانبی خودرو، صنعت گردشگری، مراکز پزشکی، کشاورزی، مناطق ویژه کشت و صنعت، صنعت پتروشیمی و غیره اشاره کرد، اما جذب سرمایه‌گذاری مستقيم خارجی در ایران در چند سال گذشته با روند کاهشی همراه بوده و در سال  2015 میلادی این مقدار به 2050 ميليون دلار رسیده است. این رقم در سال  2016 ميلادی با افزایش 64درصدی به 3372 ميليون دلار  بالغ شده است. مطابق با گزارش آنکتاد، جذب سرمایه مستقيم خارجی در سال‌های 2013 و 2014 ميلادی به ترتيب3050 و 2105 ميليون دلار بوده است. از سویی دیگر، سرمایه‌گذاری خارجی از نوع ادغام و تملک، در سال 2016 میلادی مشابه با سال‌های گذشته صورت نپذیرفته است. ایران در سال 2015 میلادی به میزان 120 میلیون دلار سرمایه‌گذاری گرینفیلد یا جدید داشته است که این رقم در سال 2016 میلادی با رشد قابل ملاحظه به رقم 1083 میلیون دلار رسیده است.

در گزارش سازمان سرمایه‌گذاری خارجی ایران الویت‌‌های ابتدایی سرمایه‌گذاری فرآیندهایی چون اکتشاف، استخراج کانه‌های فلزی، غیرفلزی و سپس تولید فلزات آورده شده‌است و از سوی دیگر، رئیس کمیسیون معادن اتاق بازرگانی ایران با اشاره به پیش بینی تولید 700 میلیون تنی مواد معدنی تا سال 1404 بر این اعتقاد است که معادل 250 میلیارد دلار منابع خارجی در بخش معدن برنامه ششم توسعه جذب خواهد شد. اما براساس اطلاعات اعلام شده در خصوص سرمایه‌گذاری‌های خارجی مصوب در بخش صنعت و معدن، میزان طرح‌های با سرمایه‌گذاری خارجی بخش صنعت و معدن طی سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵ به ترتیب معادل ۱۵۹۷ ، ۲۲۶۰ ، ۱۱۰۲ ، ۷۱۵ ، ۲۸۵۸ میلیون دلار و طی سال ۱۳۹۵ معادل 5061 میلیون دلار بوده است. براساس اطلاعات این وزارت، در سال ۱۳۹۵ بیشترین و در سال ۱۳۹۳ کمترین حجم سرمایه‌گذاری خارجی در کشور صورت گرفته است.

بنابرموارد مطرح شده، هم‌اکنون مقیاس بزرگی از فرصت‌های توسعه‌ای پیش روی فرآیندهای جذب سرمایه خارجی در کشور وجود دارد که نیازمند تعریف، توجیه، بسترسازی، ایجاد اعتماد و انتقال منابع است که همین مهم، یکی از عوامل محرک تاسیس گروه مالی رامان جهت تسهیل فرآیندهای مذکور بوده‌است.