جمعیتی بالغ بر ۸۰ میلیون نفر و سرزمینی غنی از ذخائر نفت و گاز و سایر منابع طبیعی و نیاز به رشد و توسعه مطابق اهداف سند چشم انداز ۲۰ ساله جمهوری اسلامی ایران اهمیت جذب سرمایه گذاری خارجی را دو چندان نموده است.  انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی ۸ ساله و تحریم‌ها علیه ایران، از سال ۱۳۵۷ تاکنون باعث گردید جذب سرمایه‌های خارجی در ایران دشوار و پایین تر  از سایر کشورهای منطقه خاورمیانه باشد. وجود فرصت‌های متعدد سرمایه گذاری با بازده بالا و جمعیت جوان و تحصیلکرده از اهمیت سرمایه گذاری حتی در دوران تحریم نکاست بلکه سرمایه گذاران ریسک پذیر توانستند در دوران پیش از برجام نیز از این بازار بکر و بزرگ بازده خوبی کسب نمایند.

در حال حاضر در دوران پسابرجام، با ایجاد شرایط جدید، هرچند ورود سرمایه‌گذاران بین المللی مرهون سپری‌شدن زمان، کسب اعتماد و حل مشکلات بانکی بین ایران و سایر کشورها است، اما امیدها و تلاش برای بسترسازی‌های نوین در این حوزه به نحو چشم‌گیری افزایش یافته‌است.

هرچند از فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران می‌توان به پتانسیل‌های موجود در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، طرح‌ها و برنامه‌های جمهوری اسلامی ایران در جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی، مناطق ویژه انرژی‌های تجدیدپذیر و سبز، صنعت خودروسازی، تولید قطعات و لوازم جانبی خودرو، صنعت گردشگری، مراکز پزشکی، کشاورزی، مناطق ویژه کشت و صنعت، صنعت پتروشیمی و غیره اشاره کرد، اما جذب سرمایه‌گذاری مستقيم خارجی در ایران در چند سال گذشته با روند کاهشی همراه بوده و در سال  ۲۰۱۵ میلادی این مقدار به ۲۰۵۰ ميليون دلار رسیده است. این رقم در سال  ۲۰۱۶ ميلادی با افزایش ۶۴درصدی به ۳۳۷۲ ميليون دلار  بالغ شده است. مطابق با گزارش آنکتاد، جذب سرمایه مستقيم خارجی در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ ميلادی به ترتيب۳۰۵۰ و ۲۱۰۵ ميليون دلار بوده است. از سویی دیگر، سرمایه‌گذاری خارجی از نوع ادغام و تملک، در سال ۲۰۱۶ میلادی مشابه با سال‌های گذشته صورت نپذیرفته است. ایران در سال ۲۰۱۵ میلادی به میزان ۱۲۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری گرینفیلد یا جدید داشته است که این رقم در سال ۲۰۱۶ میلادی با رشد قابل ملاحظه به رقم ۱۰۸۳ میلیون دلار رسیده است.

در گزارش سازمان سرمایه‌گذاری خارجی ایران الویت‌‌های ابتدایی سرمایه‌گذاری فرآیندهایی چون اکتشاف، استخراج کانه‌های فلزی، غیرفلزی و سپس تولید فلزات آورده شده‌است و از سوی دیگر، رئیس کمیسیون معادن اتاق بازرگانی ایران با اشاره به پیش بینی تولید ۷۰۰ میلیون تنی مواد معدنی تا سال ۱۴۰۴ بر این اعتقاد است که معادل ۲۵۰ میلیارد دلار منابع خارجی در بخش معدن برنامه ششم توسعه جذب خواهد شد. اما براساس اطلاعات اعلام شده در خصوص سرمایه‌گذاری‌های خارجی مصوب در بخش صنعت و معدن، میزان طرح‌های با سرمایه‌گذاری خارجی بخش صنعت و معدن طی سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵ به ترتیب معادل ۱۵۹۷ ، ۲۲۶۰ ، ۱۱۰۲ ، ۷۱۵ ، ۲۸۵۸ میلیون دلار و طی سال ۱۳۹۵ معادل ۵۰۶۱ میلیون دلار بوده است. براساس اطلاعات این وزارت، در سال ۱۳۹۵ بیشترین و در سال ۱۳۹۳ کمترین حجم سرمایه‌گذاری خارجی در کشور صورت گرفته است.

بنابرموارد مطرح شده، هم‌اکنون مقیاس بزرگی از فرصت‌های توسعه‌ای پیش روی فرآیندهای جذب سرمایه خارجی در کشور وجود دارد که نیازمند تعریف، توجیه، بسترسازی، ایجاد اعتماد و انتقال منابع است که همین مهم، یکی از عوامل محرک تاسیس گروه مالی رامان جهت تسهیل فرآیندهای مذکور بوده‌است.