تملیک شرکت AT&T Broadband توسط شرکت Comcast

15 دی 1400

دقیقه

شرکت Comcast یک شرکت رسانه و فنآوری جهانی است که دارای کسب‌وکارهایی به نام‌های Comcast و NBC Universal می‌باشد. Comcast از طریق معاملاتی مالی در سال 2013 شرکت NBC Universal را تملک کرد.

تملیک شرکت AT&T Broadband توسط شرکت Comcast

در ادامه سری مقالات ثروت زایی از ادغام و تملیک پس از مقاله ادغام شرکت Bell South با شرکت AT&T در این مقاله به بررسی تملیک شرکت AT&T Broadband توسط شرکت Comcast می پردازیم.

شرکت Comcast یک شرکت رسانه و فنآوری جهانی است که دارای کسب‌وکارهایی به نام‌های Comcast و NBC Universal می‌باشد. Comcast از طریق معاملاتی مالی در سال 2013 شرکت NBC Universal را تملیک کرد. بخش‌های تجاری شرکت Comcast عبارت است از ارتباطات کابلی، شبکه‌های کابلی، پخش تلویزیونی، سرگرمی‌های سینمایی و پارک‌های موضوعی. چهار کسب‌وکار آخر جمعاً بخش NBC Universal نامیده می‌شوند. بخش ارتباطات کابلی شامل عملیات شرکت Comcast Cable است که بزرگ‌ترین عرضه‌کننده تصاویر ویدئویی، اینترنت پرسرعت، صوتی –امنیتی و خدمات اتوماسیون می‌باشد. خدمات کابلی به مشتریان مسکونی تحت برند Xfinity عرضه می‌شود. بخش فیلم‌های سینمایی شامل فعالیت‌های شرکت Universal Pictures می‌باشد که سرگرمی‌های سینمایی را در سطح جهانی تولید، خرید، بازاریابی و پخش می‌نماید. جدول 16.1 موارد مالی متمایز شرکت Comcast را نشان می‌دهد.

تملیک شرکت AT&T Broadband

در سال 2001، شرکت Comcast شرکت At&T Broadband را به ارزش 72 میلیارد دلار تصاحب کرد. این معامله باعث به‌وجودآمدن بزرگ‌ترین شرکت کابلی در ایالات متحد با بیش از 22.3 میلیون مشترک شد که تقریباً دوبرابر حجم مشترکان اپراتور بزرگی بود که در رده بعدی یعنی شرکت AOL Time Warner قرار داشت. شرکت ترکیب شده به یک‌پنجم خانه‌های موجود در ایالات متحده خطوط ارتباطی ارائه می‌کرد. شرکت AT&T Broadband با 13.8 میلیون مشتری یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های کابلی محسوب می‌شد. Comcast نیز با 8.5 میلیون مشتری در رده سوم قرار داشت.

این معامله یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های ارائه‌کننده خدمات پهنای باند پیشرو و برجسته را به وجود آورد. شرکت ترکیب شده AT&T Comcast نامیده و به یکی از شرکت‌های راهبر و همچنین قدرتمندترین شرکت ارتباطی، رسانه‌ای و سرگرمی ساز در دنیا مبدل شد. این شرکت ترکیب شده در 17 بازار از 20 بازار محلی ایالات متحده دارای مشترکینی بود. همچنین این شرکت ترکیب شده به یکی از عرضه‌کنندگان پیشرو در ارائه ویدئو ، صدا و داده بر بستر اینترنت پرسرعت ، با پیش بینی در آمد سالانه‌ای بالغ ‌بر 19 میلیارد دلار مبدل شد.

Comcast

جدول 16.1 موارد مالی چشمگیر شرکت به میلیون دلار.

موجودیت جدید ترکیب شده با تقریباً 5 میلیون مشتری خدمات ویدئویی، 2.2 میلیون مشتری داده‌های پرسرعت و یک میلیون مشترک تلفن کابلی در 41 ایالت حضوری فعال داشت. شرکت AT&T واحد ارائه‌کننده خدمات کابلی‌اش را به شرکتی جداگانه واگذار و موجودیت جدید شکل‌گرفته را با شرکت Comcast ادغام کرد. این ادغام نقطه اوج پنج ماه مجادله قیمت بر سر شرکت AT&T Broadband محسوب می‌شد. Comcast در ابتدا 41 میلیارد دلار برای معامله پیشنهاد کرد. اما این پیشنهاد رد شد.

مقاله ی مرتبط:   ۱۷۵ راه برای انجام کار بیشتر در زمان کمتر “فصل هشتم”

پیشنهادهای بعدی از طرف شرکت‌های AOL Time Warner و Cox Comunications نیز مورد قبول قرار نگرفت. شرکت AT&T مالک 25 درصد از شرکت Time Warner Entertainment محسوب می‌شد. َشرکت Microsoft مالک 5 میلیارد سهام شرکت AT&T Braodband بود. سهام‌داران شرکت AT&T 56 درصد از شرکت جدید را تحت کنترل خود گرفتند. تملک شرکت AT&T Broadband شرکت Comcast را قادر ساخت تا پهنای باندی با سرعت بالاتر ارائه کرده و سریال‌های نوآورانه تلویزیونی‌اش را به بازارهای جدید روانه کند.

این معامله، واحد ارائه خدمات کابلی شرکت AT&T که بزرگ‌ترین در ایالات متحده محسوب می‌شد را با سومین اپراتور بزرگ ملی یعنی Comcast ادغام کرد. اپراتور کابلی شماره دو در آن زمان شرکت AOL Time Warner حساب می‌شد که یکی از پیشنهاددهندگان ناموفق خرید محسوب می‌شد.

نکات متمایز این تملیک

شرکت AT&T تحت شرایط قطعی این معامله شرکت AT&T Broadband را واگذار نمود و با ادغام با Comcast شرکتی جدید بنام AT&T Comcast Corporation تشکیل داد. سهام‌داران AT&T تقریباً 0.34 سهم از سهام شرکت AT&T Comcast Corporation را در برابر هریک از سهام AT&T که مالک بودند دریافت نمودند. سهام‌داران Comcast یک سهم از شرکت AT&T Comcast Corporation را در برابر هر سهم از شرکت Comcast دریافت نمودند. سهام‌داران AT&T 56 درصد از شرکت جدید و 66 درصد از سهام دارای رأی شرکت جدید را مالک شدند.

خاندان رابرت که مالک سهام رتبه B شرکت Comcast بودند کنترل یک‌سوم از سهام قابل رأی منتشره شرکت را در دست گرفت. دارایی‌های شرکت  AT&T Comcast Corporation شامل سیستم‌های تلویزیون کابلی هر دو شرکت به همراه سود شرکت AT&T از سرمایه‌گذاری مشترک و همچنین سود 25.5 درصدی در شرکت Time Warner Entertainment و سود Comcast در شرکت QVC ،E!Entertainment ،Golf Channel و سایر دارایی‌های سرگرمی ساز می‌شد.

این موجودیت ترکیب شده تقریباً 20 میلیارد دلار بدهی به همراه سایر دیون مربوط به شرکت AT&T و شرکت‌های تابعه‌اش دارا بود. شرکت مایکروسافت در ارتباط با این معامله موافقت کرد که 5 میلیارد دلار از اوراق بهادار قابل تبدیل ممتاز شرکت‌های تابعه را به 115 میلیون سهم از شرکت  AT&T Comcast Corporation تبدیل نماید. مجموع ارزش نقل و انتقالات به سهام‌داران AT&T بالغ‌بر 72 میلیارد دلار می‌شد. دو شرکت ارزش واحد پهنای باند شرکت AT&T را حدود 13.07 دلار برای هر سهم شرکت AT&T بر اساس ارزش نهایی سهام Comcast در تاریخ 19 دسامبر سال 2001  قرار دادند.

شرکت AT&T و Comcast پنج عضو به هیئت‌مدیره جدید شرکت منتسب کردند. هر دو شرکت به طور مشترک دو عضو جدید را که هیچ ارتباطی با شرکت‌هایشان نداشتند را به اعضای هیئت‌مدیره اضافه نمودند. شرکت AT&T Comcast در انتهای سال 2002 بسته شد. مقر این شرکت در فیلادلفیا قرار داشت و دفاتر اجرایی در محدوده شهر نیویورک نیز دارا بود. اعضای هیئت‌مدیره مقر نیویورک به اتفاق آراء معامله را مورد تأیید قرار دادند.

مقاله ی مرتبط:   ادغام شرکت‌های Vodafone و Airtouch

این ادغام با توجه به قیمت نهایی سهام Comcast ، ارزش سیستم خدمات کابلی شرکت AT&T را تقریباً 4500 دلار بر هر یک از مشترکان ارزشگذاری نمود و منجر به ایجاد ارزش تجمعی تقریباً برابر با 120 میلیارد دلار شد. مشاورین مالی شرکت AT&T شرکت‌های Credit Suisse First Boston و Goldman Sachs بودند. مشاورین مالی شرکت Comcast عبارت بودند از Morgan Stanley ،JPMorgan ،Merill Lynch و Quadrangle Group. مشاورین حقوقی شرکت AT&T عبارت بودند از شرکت‌های Watchtell، Lipton، Rosen& ktaz. شرکت Davis polk & Wardvell مشاور حقوقی شرکت Comcast بود.

مقدار 13.07 دلار برای هر سهم از سهام شرکت AT&T باعث شد ارزش کل واحد پهنای باند آن به 47 میلیارد دلار برسد که بیشتر از 44.5 میلیارد پیشنهاد مردود شده شرکت Comcast بود که در جولای سال 2001 ارائه شده بود. هیئت‌مدیره شرکت AT&T آن پیشنهاد را در آن زمان به‌عنوان پیشنهادی ناکارآمد رد کرده بودند. شرکت Microsoft به‌عنوان بخشی از تلاشش برای جلوگیری از برنده شدن شرکت AOL Time Warner به شرکت‌های Comcast و شرکت اپراتور کابلی رقیب یعنی Cox Comuincations Inc کمک‌های مالی ارائه کرده بود. شرکت Microsoft به‌عنوان بخشی از معامله 5 میلیارد دلار اوراق بهادار دریافت کرد.

شرکت AOL همچنین در تلاش برای بازخرید 25.5 درصد از سهام شرکت AT&T در واحد Time Warner Entertainment که شامل استودیوی Warner bros.، کانال HBO  و اپراتورهای کابلی‌اش بود. نیز ناکام ماند. این سهام به همراه واحد سرگرمی ساز شرکت Comcast مثل کانال خرید کابلی QVC و کانال E! Entertainment و کانال گلف به بخشی از شرکت AT&T Comcast مبدل شد. سهام‌داران AT&T مالک 56 درصد از شرکت ترکیب شده شدند که به نظر می‌رسید دارای حدود 25 میلیون بدهی و سایر تعهدات دیگر می بشد. سهام‌داران شرکت AT&T تقریباً 66 درصد از سهام دارای رأی را مالک بودند. این معامله بیانگر ارزشی بیش از 4000 دلار برای هریک از مشترکان آنها بود.

به شرکت Comcast در پیشنهادی اولیه در سال 2001 مالکیت قسمت اعظم سهام AT&T داده شده بود درحالی‌که Comcast تقریباً 45 درصد از حق رأی را دارا بود. این پیشنهاد رد شد. در اواخر سال‌های دهه 1900 ، شرکت AT&T تقریباً 106 میلیارد دلار برای خرید کسب‌وکار کابلی پرداخت کرده بود که در زمان تملیک توسط Comcast به نصف آن قیمت فروخته شد. پیش از آن شرکت AT&T کسب‌وکار بی‌سیمش را واگذار کرده بود.

مقاله ی مرتبط:   واگذاری شرکت Philip Morris توسط شرکت Altria Group

در نتیجه این معامله، 1700 نفر از کارمندان در منطقه دنور اخراج شدند. شرکت ترکیب شده دارای 21 میلیون مشترک بود که در مقایسه با مشترکان نزدیک‌ترین رقیبش AOL Time Warner دوبرابر به نظر می‌رسید. شرکت AT&T Broadband 40000 کارمند و بخش خدمات کابلی Comcast درزمان معامله ادغام 20000 کارمند داشت. انتظار می‌رفت میزان صرفه‌جویی ناشی از ترکیب دو شرکت سالانه 1.25 میلیارد دلار باشد که امکان داشت حتی به میزان 2.8 میلیارد دلار در سال هم برسد.

در سال 2001 شرکت AT&T برنامه‌های خود را برای تفکیک به چهار شرکت مجزا که خدمات بی‌سیم، پهنای باند (کابلی) ، تجارت و خدمات تلفنی مصرف‌کنندگان را پوشش می‌دادند اعلام کرد. در ژوئیه سال 2001، شرکت Comcast سیستم خدمات تلویزیونی کابلی شرکت AT&T را با 115000 مشترک را به قیمت 518 میلیون دلار نقد خریداری کرد. شرکت ترکیب شده موقعیت بسیار مطلوبی برای راه‌اندازی نسل جدیدی از خدمات چون تلویزیون‌های تعاملی به دست آورده بود. شرکت AT&T از طریق این معامله تهاجم سه‌ساله‌اش به کسب‌وکار کابلی را پایان داد و فعالیت شرکت را به کسب‌وکار اولیه مرتبط با تلفن و خدمات داده‌های ارتباطی بازگرداند.

فرایند ادغام

شرکت‌های Comcast و AT&T تصمیم گرفتند که کسب‌وکار پهنای باند خود را از طریق این مراحل ترکیب کنند: شرکت AT&T اموال بخش پهنای باند خود را که شامل تلفن های با پهنای باند AT&T می‌شد را به شرکت هلدینگی که تماماً مالک آن بود به نام AT&T Broadband Corporation منتقل کرد. به دنبال آن شرکت AT&T  شرکت AT&T Broadband Corporation را از خودجدا نموده و به سهام‌داران شرکت AT&T واگذار نمود. به دنبال این واگذاری شرکت‌های Comcast و AT&T Broadband Corporation ادغام شده و به عنوان یک شرکت متفاوت که تحت مالکیت کامل و شعبه‌ای از Corporation AT&T Comcast درآمدند. در زمان انجام معامله ادغام، سهام‌داران شرکت Comcast و AT&T سهام خود را به سهام AT&T Comcast که به شرکت سهامی عام تغییر یافته بود، تبدیل کردند.

ثروت‌زایی در دوره اعلام خبر تملیک

ارزش سهام AT&T در هنگام اعلام خبر ادغام به میزان  1.41 تا 18.21 دلار افزایش پیدا کرد درحالی‌که ارزش سهام Comcast  2.24 دلار کاهش‌یافته و به 35.83 دلار رسید. تاریخ اعلام خبر ادغام 9 ژوئیه سال 2001 بود. هنگامی‌که شرکت Comcast در تاریخ 19 دسامبر سال 2001 برنده مزایده شد سهام آن 94 سنت یا 2.41 درصد کاهش پیدا کرد تا به 38.9 دلار رسید. سهام شرکت 15 سنت افزایش پیدا کرد و به 16.80 دلار رسید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
@

لطفا شکبیا باشید...