ادغام یا تملک چگونه می تواند بر شرکتی تأثیر بگذارد – بخش دوم

29 خرداد 1401

دقیقه

در بخش اول مقاله به دلایل ادغام یا تملک شرکت ها اشاره کردیم، همچنین عوامل شکست معاملات ادغام و تملک را برشمردیم. اکنون واکنش بازار به اخبار یک معامله M&A مورد بررسی قرار می‌دهیم. در ادامه نمونه هایی از ادغام و تملک های دنیای واقعی را شرح می‌دهیم.

ادغام یا تملک چگونه می تواند بر شرکتی تأثیر بگذارد – بخش دوم

در بخش اول مقاله به دلایل ادغام یا تملک شرکت ها اشاره کردیم، همچنین عوامل شکست معاملات ادغام و تملک را برشمردیم. اکنون واکنش بازار به اخبار یک معامله M&A مورد بررسی قرار می‌دهیم. در ادامه نمونه هایی از ادغام و تملک های دنیای واقعی را شرح می‌دهیم.

واکنش بازار به ادغام و تملک

واکنش بازار به اخبار یک معامله M&A ممکن است، بسته به درک فعالان بازار در مورد مزیت معامله، مثبت یا منفی باشد. در بیشتر موارد، قیمت سهام شرکت هدف تا سطحی نزدیک به پیشنهاد خریدار افزایش می‌یابد، البته با این فرض که این پیشنهاد، نشان دهنده اضافه پرداخت قابل توجهی نسبت به قیمت قبلی سهام شرکت هدف باشد.

در واقع، اگر تصور این باشد که خریدار پیشنهاد را برای شرکت هدف پایین زده است و ممکن است مجبور به افزایش آن شود، یا اینکه شرکت هدف به اندازه کافی جذاب باشد که پیشنهاد شرکت رقیب را جذب کند، سهام شرکت هدف ممکن است بالاتر از قیمت پیشنهادی معامله شود.

شرایطی وجود دارد که در آن شرکت هدف ممکن است زیر قیمت پیشنهادی اعلام شده معامله شود. این حالت معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که بخشی از مبلغ خرید از طریق سهام خریدار انجام می‌شود و با اعلام معامله، سهام سقوط می‌کند. به عنوان مثال، فرض کنید قیمت خرید 25 دلار برای هر سهم شرکت هدف XYZ شامل دو سهم یک خریدار به ارزش هر کدام 10 دلار و 5 دلار به صورت نقد است. اما اگر ارزش سهام خریدار اکنون فقط 8 دلار باشد، سهام شرکت هدف XYZ به احتمال زیاد به جای 25 دلار با قیمت 21 دلار معامله می شود.

دلایل متعددی وجود دارد که ممکن است قیمت سهام خریدار هنگام اعلام معامله M&A کاهش یابد. شاید فعالان بازار فکر کنند که قیمت اعلامی برای تملک بسیار زیاد است یا این معامله براساس سود هر سهم (EPS) شرکت مناسب تلقی نمی شودیا شاید سرمایه گذاران بر این باور باشند که شرکت خریدار برای تامین مالی تملک، بدهی زیادی به عهده می گیرد.

مقاله ی مرتبط:   رگرسيون و همبستگی خطی - بخش 1

در حالت ایده آل لازم است چشم انداز رشد و سودآوری آتی شرکت خریدار با تملک هایی که انجام می دهد افزایش یابد. از آنجایی که مجموعه‌ای از تملک ها می‌توانند مشکلات کسب‌وکار اصلی یک شرکت را پوشش دهند، تحلیل‌گران و سرمایه‌گذاران برای چنین شرکتی اغلب بر روی نرخ رشد «ارگانیک» درآمد و حاشیه‌ سود عملیاتی که تاثیر M&A را حذف می‌کند، تمرکز می‌کنند.

در مواردی که خریدار پیشنهادی خصمانه برای شرکت هدف ارائه کرده است، مدیریت شرکت ممکن است توصیه کند که سهامداران، آن معامله را تایید نکنند. یکی از رایج‌ترین دلایلی که برای چنین کاری ذکر می شود این است که مدیریت شرکت هدف معتقد است پیشنهاد خریدار به طور قابل‌توجهی ارزش شرکت را کمتر نشان می دهد. اما چنین مخالفتی برای یک پیشنهاد ناخواسته گاهی اوقات می تواند نتیجه معکوس داشته باشد، همانطور که مورد معروف Yahoo و Microsoft این طور بود.

در 1 فوریه 2008، مایکروسافت یک پیشنهاد خصمانه برای شرکت یاهو (YHOO) به ارزش 44.6 میلیارد دلار ارائه کرد. پیشنهاد مایکروسافت (MSFT) به مبلغ 31 دلار به ازای هر سهم یاهو شامل نصف مبلغ با پول نقد و نیمی دیگر از سهام مایکروسافت بود و 62 درصد اضافه پرداخت را نسبت به قیمت بسته شدن سهام یاهو در روز قبل نشان می داد. با این حال، هیئت مدیره یاهو (به رهبری یکی از بنیانگذاران جری یانگ) پیشنهاد مایکروسافت را رد کرد و گفت که پیشنهاداین شرکت به میزان قابل توجهی ارزش یاهو را پایین آورده است.

متأسفانه، بحران اعتباری که در اواخر همان سال جهان را فرا گرفت، سهام یاهو را هم تحت تأثیر قرار داد و منجر به معامله سهام به زیر 10 دلار تا نوامبر 2008 شد. مسیر بعدی یاهو برای بهبود مسیر طولانی بود و سهام فقط از پیشنهاد اولیه 31 دلاری مایکروسافت فراتر رفت. اما در نهایت، پنج سال و نیم بعد در سپتامبر 2013، شرکت کسب و کار اصلی خود را به مبلغ 4.83 میلیارد دلار در سال 2016 به Verizon فروخت.

مقاله ی مرتبط:   استفاده از مدیریت سناریو (Scenario Manager) در تحلیل حساسیت

نمونه های M&A

پیشنهاد جسورانه America Online برای خرید غول رسانه ای Time Warner

America Online و Time Warner

در ژانویه 2000، America Online که در کمتر از 15 سال به بزرگترین سرویس آنلاین جهان تبدیل شد، پیشنهاد جسورانه ای برای خرید غول رسانه ای تایم وارنر در یک معامله تماماً سهام اعلام کرد. سهام AOL Inc. (AOL) 800 برابر از زمان عرضه اولیه اولیه شرکت در سال 1992، افزایش یافت و ارزش بازاری بیش از 165 میلیارد دلار در زمان ارائه پیشنهاد برای تملک شرکت تایم وارنر (TWX) به آن داد. اما اوضاع بر وفق مراد پیش نرفت و بورس نزدک در مارس 2000 کاهش دو ساله خود را با 80 درصد آغاز کرد و در ژانویه 2001، AOL به واحدی از Time Warner تبدیل شد.

تضاد فرهنگی شرکت ها بین این دو مورد شدید بود و متعاقباً تایم وارنر AOL در نوامبر 2009 با ارزشی در حدود 3.2 میلیارد دلار که کسری از ارزش بازار AOL در دوران شکوفایی آن بود، از آن جدا شد. در سال 2015، شرکت Verizon شرکت AOL را به قیمت 4.4 میلیارد دلار خریداری کرد. قرارداد اصلی 165 میلیارد دلاری بین AOL و Time Warner یکی از بزرگترین (و بدنام ترین) معاملات M&A تا به امروز باقی مانده است.

Gilead Sciences و Pharmasset

در نوامبر 2011، Gilead Sciences (GILD) بزرگترین سازنده داروهای HIV در جهان، یک پیشنهاد تملک 11 میلیارد دلاری برای Pharmasset، توسعه دهنده درمان های آزمایشی هپاتیت C، اعلام کرد .شرکت Gilead برای هر سهم فارما ست 137 دلار به صورت نقدی، یعنی 89 درصد اضافه پرداخت نسبت به قیمت بسته شدن سهام پیشنهاد داد.

این معامله برای شرکت Gilead یک معامله پرخطر تلقی می‌شد و سهام آن در روزی که قرارداد تملک فارماست را اعلام کرد حدود 9 درصد سقوط کرد. اما تعداد کمی از قمارهای شرکتی به اندازه این قمار به طور چشمگیری جواب داده است. در دسامبر 2013، داروی Gilead Sovaldi پس از اینکه ثابت شد در درمان هپاتیت C، بیماری که 3.2 میلیون آمریکایی را تحت تاثیر قرار می دهد، به طور قابل توجهی موثر است، تأییدیه FDA را دریافت کرد.

مقاله ی مرتبط:   ادغام شرکت Bell South با شرکت AT&T

در حالی که قیمت 84.000 دلاری سووالدی برای یک دوره درمانی 12 هفته ای بحث هایی را برانگیخت، تا اکتبر 2014، ارزش بازار Gilead به 159 میلیارد دلار رسید که بیش از 5 برابر بیشتر از 31 میلیارد دلاری بود که مدت کوتاهی پس از تملک شرکت Pharmasset. بسته شده بود. از آن زمان اوضاع خوب بوده است، زیرا شرکت Gilead دارای ارزش بازار 85.66 میلیارد دلاری در جولای 2021 است.

ABN Amro و Royal Bank of Scotland

این معامله 71 میلیارد پوندی (تقریباً 100 میلیارد دلار) از این جهت قابل توجه بود که منجر به مرگ تقریباً دو نفر از سه عضو کنسرسیوم خریدار شد. در سال 2007، رویال بانک اسکاتلند، بانک بلژیکی-هلندی فورتیس و بانکو سانتاندر اسپانیا برنده یک جنگ مبتنی بر مزایده با بانک بارکلیز برای بانک هلندی ABN Amro شدند. پیشنهاد خریداران که سه برابر ارزش دفتری ABN Amro بود حماقت محض به نظر می رسید.

متعاقباً قیمت سهام بانک RBS سقوط کرد و دولت بریتانیا مجبور شد با کمک مالی 46 میلیارد پوندی در سال 2008 وارد عمل شود تا آن را نجات دهد. بانک فورتیس نیز در سال 2008 توسط دولت هلند پس از اینکه در آستانه ورشکستگی قرار گرفت، ملی شد.

 

معاملات M&A می تواند اثرات طولانی مدتی بر شرکت های تملک شده داشته باشد. صعود قریب الوقوع بازار معاملات M&A ممکن است نشان دهنده سقف قیمت بازار سهام باشد، به خصوص زمانی که شامل معاملات افراطی مانند معامله AOL-Time Warner در سال 2000 یا معامله ABN Amro-RBS در سال 2007 باشد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
@

لطفا شکبیا باشید...