تملک (Acquisition)

تملک، خرید تمام یا قسمتی از سهام یا دارایی های یک شرکت دیگر است.

تملک چیست؟

تملک به عنوان یک معامله شرکتی تعریف می شود که در آن یک شرکت بخشی یا تمام سهام یا دارایی های شرکت دیگری را خریداری می کند. تملک ها معمولاً به منظور به دست آوردن کنترل، تقویت نقاط قوت شرکت مورد نظر و هم افزایی انجام می شود. چندین نوع ترکیب تجاری وجود دارد: تملک (هر دو شرکت زنده می مانند)، ادغام (یک شرکت زنده می ماند) و ترکیب (هیچ شرکتی زنده نمی ماند).

شرکت تملک کننده سهام یا دارایی های شرکت هدف را خریداری می کند. این کار به شرکت تملک کننده این قدرت را می دهد که در مورد دارایی های تملک شده بدون نیاز به تایید سهامداران شرکت هدف، تصمیم گیری کند.

تملک در مقابل ادغام

ادغام و تملک (M&A) معاملات مشابهی اند، اما ساختارهای قانونی آنها به طور قابل توجهی متفاوت است.

در تملک، هر دو شرکت به عنوان اشخاص حقوقی جداگانه به حیات خود ادامه می دهند و یکی از شرکت ها به شرکت مادر دیگری تبدیل می شود.

در یک ادغام، هر دو نهاد با هم ترکیب می‌شوند و تنها یکی به حیات خود ادامه می‌دهد در حالی که شرکت دیگر وجود ندارد.

نوع دیگر معامله، ترکیب است که در آن هیچ یک از اشخاص حقوقی به حیات خود ادامه نمی دهند. در عوض، یک شرکت کاملاً جدید ایجاد می شود.

مزایای تملک ها

تملک ها مزایای زیر را برای طرف تملک کننده ارائه می دهند:

مقاله ی مرتبط:   قرارداد الحاقی تحمیلی (Adhesion Contract)

1. کاهش موانع ورود

باM&A، شرکت قادر است بلافاصله با یک برند شناخته شده، با شهرت مطلوب و شبکه مشتریان، وارد بازارها و خطوط تولید جدید شود. یک تملک می تواند به غلبه بر موانع ورود به بازار که قبلاً چالش برانگیز بودند کمک کند.

برای مشاغل کوچک ورود به بازار می تواند یک فرآیند پرهزینه باشد چرا که به صرف هزینه های تحقیق و توسعه بازار، توسعه محصول جدید و زمان مورد نیاز برای ایجاد یک پایگاه مشتری درخور توجه، نیاز دارد.

2. قدرت در بازار

یک تملک می تواند به افزایش سریع سهم بازار شرکت شما کمک کند. حتی اگر رقابت، چالش برانگیز باشد. رشد از طریق تملک می تواند برای به دست آوردن مزیت رقابتی در بازار مفید باشد. این فرآیند به دستیابی هم افزایی در بازار کمک می کند.

3. شایستگی ها و منابع جدید

یک شرکت می تواند برای به دست آوردن شایستگی ها و منابعی که در حال حاضر در اختیار ندارد، کسب و کارهای دیگر را تصاحب کند. انجام این کار می تواند مزایای زیادی مانند رشد سریع درآمد یا بهبود بلندمدت وضعیت مالی شرکت را داشته باشد. نکاتی که که افزایش سرمایه برای استراتژی های رشد را آسان تر می کند. همچنین، گسترش و تنوع منابع می تواند به شرکت کمک کند تا در برابر رکود اقتصادی مقاومت کند.

4. دسترسی به کارشناسان

هنگامی که کسب و کارهای کوچک به مشاغل بزرگتر ملحق می شوند، می توانند به خبرگانی مانند متخصصان مالی، حقوقی یا منابع انسانی دسترسی پیدا کنند.

5. دسترسی به سرمایه

پس از تملک، دسترسی به سرمایه به عنوان شرکتی بزرگتر بهبود می یابد. صاحبان مشاغل کوچک معمولاً به دلیل ناتوانی در دسترسی به وجوه بزرگ وام، مجبور هستند منابع خود را در رشد کسب و کار سرمایه گذاری کنند. با این حال، با تملک، سطح بیشتری از سرمایه در دسترس است که صاحبان مشاغل را قادر می‌سازد بدون نیاز به دست فرو بردن در جیب خود، وجوه مورد نیاز را بدست آورند.

6. ایده ها و دیدگاه های تازه

M&A اغلب به گردآوری تیم جدیدی از متخصصان با دیدگاه‌ها و ایده‌های تازه و علاقه‌مند به کمک به کسب‌وکار برای رسیدن به اهداف آن، کمک می‌کند.

مقاله ی مرتبط:   تملک شونده (Acquiree)

چالش های تملک

M&A زمانی که شرکتی را خریداری می کنید که می تواند به درآمد شما کمک کند، راه خوبی برای رشد کسب و کار شما از طریق افزایش درآمد است. با این وجود، معاملات M&A می تواند مشکلاتی ایجاد نماید و به کسب و کار شما آسیب وارد کند. قبل از اینکه به دنبال تملک باشید، باید این مشکلات احتمالی آن را در نظر بگیرید.

۱. درگیری های فرهنگی

یک شرکت معمولاً فرهنگ متمایز خود را دارد که از زمان تأسیس آن در حال توسعه بوده است. تملک شرکتی که دارای فرهنگی متفاوت با فرهنگ شما است می تواند مشکل ساز باشد. کارمندان و مدیران هر دو شرکت و همچنین فعالیت های آنها، ممکن است آنطور که پیش بینی می شود، یکپارچه نشوندیا ممکن است کارکنان این تحول را دوست نداشته باشند و شاید فضای تضاد و اضطراب ایجاد شود.

۲. تکرار و دوباره کاری

تملک ها ممکن است منجر به تکرار وظایف کارمندان شود. هنگامی که دو کسب و کار مشابه با هم ترکیب می شوند، ممکن است مواردی وجود داشته باشد که دو بخش یا افراد یک فعالیت مشابه را انجام دهند. این امر می تواند باعث ایجاد هزینه های بیش از حد در دستمزد شود. بنابراین، معاملات M&A اغلب منجر به سازماندهی مجدد و کاهش مشاغل، برای به حداکثر رساندن کارایی می شود. با این حال، کاستن مشاغل می تواند روحیه کارکنان را پایین آوره و منجر افت بهره وری گردد.

۳. اهداف متضاد

دو شرکت درگیر در تملک، ممکن است اهداف متمایزی داشته باشند زیرا قبلاً به صورت جداگانه فعالیت می کردند. به عنوان مثال، شرکت اصلی ممکن است بخواهد به بازارهای جدید دسترسی یابد، اما شرکت تملک شده ممکن است به دنبال کاهش هزینه ها باشد. این تمایز در اهداف، می تواند باعث ایجاد مقاومت هایی در فرآیند تملک شود و تلاش های انجام شده را تضعیف کند.

۴. کسب و کارهای ناهمخوان

چنانچه کسب‌وکاری هنگام تلاش برای شناسایی مناسب‌ترین شرکت برای تملک، به توصیه‌های متخصصین M&A توجه نکند، ممکن است شرکتی را هدف قرار دهد که چالش‌های بیشتری را به جای کسب سود به همراه داشته باشد. این امر می تواند شانس رشد را از یک شرکت پرتلاش سلب کند.

مقاله ی مرتبط:   تملک کننده (Acquirer)

۵. فشار بر تامین کنندگان

پس از خرید، ظرفیت تامین کنندگان شرکت ممکن است برای ارائه خدمات، لوازم یا مواد اضافی مورد نیاز کافی نباشد. این امر ممکن است مشکلاتی در تولید ایجاد کند.

۶. آسیب زدن به برند

M&A ممکن است به وجهه شرکت جدید یا به برند موجود آسیب برساند. ارزیابی اینکه آیا دو برند مختلف باید از هم جدا باشند یا نه، باید قبل از انجام معامله انجام شود.

نکات کلیدی تملک

زمانی که یک شرکت به دنبال توسعه است، یکی از راه‌هایی که بسیاری از صاحبان کسب‌وکار در نظر می‌گیرند، تملک کسب‌وکار مشابه است. تملک یک راه عالی برای یک شرکت، جهت دستیابی به رشد سریع در دوره زمانی کوتاه است. شرکت ها برای بهبود سهم بازار، دستیابی به هم افزایی در عملیات های مختلف و به دست آوردن کنترل دارایی ها، رشد از طریق M&A را انتخاب می کنند. در مقایسه با روش‌های سنتی رشد مانند فروش و تلاش‌های بازاریابی، این روش سریع‌تر همراه با هزینه و ریسک کمتری است.

در حالی که یک تملک می تواند رشد قابل توجه و سریعی را برای شرکت ایجاد کند، می تواند باعث ایجاد برخی مسائل مشکل ساز در طول مسیر شود. حتی زمانی که برنامه ریزی دقیق وجود داشته باشد، ممکن همه موارد، مطابق انتظار پیش نرود. ممکن است بین فرهنگ‌های مختلف شرکت تضاد وجود داشته باشد یا هم افزایی‌ها مطابقت نداشته باشند، برخی از کارکنان کلیدی مجبور به ترک شوند، دارایی‌ها ارزش کمتری نسبت به آنچه تصور می‌شد داشته باشند یا ممکن است اهداف شرکت ها در تضاد باشند.

قبل از در نظر گرفتن تملک یک کسب و کار دیگر، ضروری است که مزایا و معایب معامله را تجزیه و تحلیل کنید. یک تملک استراتژیک به خوبی اجرایی شده که از هم افزایی های بالقوه بهره می برد، می تواند یکی از بهترین راه ها برای یک شرکت برای دستیابی به رشد باشد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

لطفا شکبیا باشید...