چه چیز هایی باید هنگام ادغام شرکت ها بدانیم

12 تیر 1401

دقیقه

دو فرآیند ادغام و تملک مشابه هم هستند، ادغام را با تملک اشتباه نگیرید. در حالی که در بسیاری از موارد، تمایز ممکن است بیشتر در مورد سیاست و معناشناسی باشد، شرکت های با سهام مرغوب زیادی وجود دارند که با حفظ نوسانات نسبتاً کم قیمتی، تملک های کمی انجام می‌دهند.

چه چیز هایی باید هنگام ادغام شرکت ها بدانیم

ادغام و تملک (M&A) موقعیت هایی هستند که اغلب در پوششی رمزآلود و سردرگمی پوشانده می شوند. تنها بخشی از اطلاعات در دسترس عموم است، در حالی که بسیاری از هماهنگی ها پشت درهای بسته انجام می شود. این فرآیند می‌تواند برای سهامداران شرکت‌های در حال ادغام یا تملک، اینکه چه انتظاری دارند و قیمت سهام هر شرکت چگونه تحت تأثیر قرار می‌گیرد را دشوار کند. با این حال، راه‌هایی برای سرمایه‌گذاری در ادغام و بهره‌مندی از فراز و نشیب‌های فرآیند وجود دارد.

نکات کلیدی

  • ادغام یا تملک زمانی است که دو شرکت با هم ترکیب شده و یک شرکت جدید را تشکیل می دهند تا از هم افزایی استفاده کنند.
  • ادغام معمولاً زمانی اتفاق می افتد که یک شرکت با خرید مقدار معینی از سهام شرکت دیگر در ازای سهام خود، آن را خریداری می کند.
  • تملک کمی متفاوت است و می تواند شامل تغییر در مدیریت باشد یا نباشد.
  • معمولاً با در نظر گرفتن سرقفلی، قیمت سهام شرکت خریداری شده افزایش می یابد.
  • سهامداران می توانند در مورد اینکه آیا ادغام باید انجام شود یا خیر رای دهند.
  • تجزیه و تحلیل صورت های مالی هر دو شرکت می تواند به تعیین شکل ادغام کمک کند.

این معاملات چگونه کار می کند

ادغام زمانی اتفاق می‌افتد که یک شرکت از ترکیب عملیات تجاری با شرکتی دیگر به نحوی که به افزایش ارزش سهم سهامداران کمک می‌کند، منفعت پیدا کند. از بسیاری جهات شبیه یک تملک است، به همین دلیل است که این دو اقدام اغلب با هم به عنوان ادغام و تملک (M&A) طبقه بندی می شوند.

در تئوری، ادغام برابر جایی است که دو شرکت سهام خود را به سهام شرکت ترکیبی جدید تبدیل می کنند. با این حال، در عمل، دو شرکت به طور کلی توافق می کنند که یک شرکت در ازای سهام عادی خود، سهام عادی شرکت دیگر را از سهامداران خریداری کند.

در برخی موارد نادرتر، پول نقد یا روش دیگری از پرداخت برای تسهیل معامله سهام استفاده می شود. معمولاً، رایج ترین ترتیبات، سهام در برابر سهام است.

مقاله ی مرتبط:   آمار به زبان ساده - نمونه گیری

ادغام ها به صورت یک به یک اتفاق نمی افتد، یعنی تبادل یک سهم از سهام شرکت الف معمولاً یک سهم از سهام شرکت ادغام شده را برای شما به ارمغان نمی آورد. تقریباً مانند یک تقسیم، تعداد سهام شرکت جدید دریافت شده در ازای سهام شما در شرکت A با یک نسبت نشان داده می شود. عدد واقعی ممکن است 1 به 2.25 باشد، که در آن 1 سهم از شرکت جدید برای شما 2.25 سهام شرکت A هزینه خواهد داشت.

در مورد پاره یا کسری از سهام، به یکی از دو روش برخورد می شود: کسری به طور خودکار نقد می شود و شما یک چک برای ارزش بازار کسری خود دریافت می کنید یا تعداد سهام به پایین گرد می شود.

ادغام در مقابل تملک

این دو فرآیند مشابه هستند، ادغام را با تملک اشتباه نگیرید. در حالی که در بسیاری از موارد، تمایز ممکن است بیشتر در مورد سیاست و معناشناسی باشد، شرکت های با سهام مرغوب زیادی وجود دارند که با حفظ نوسانات نسبتاً کم قیمتی، تملک های کمی انجام می‌دهند.

در مقاله تفاوت ادغام و تملک در چیست؟ به تفضیل به شرح این موضوع پرداختیم.

به عنوان یک قاعده کلی، اگر رهبری شرکتی که در آن سهام دارید تغییر چندانی نکند، احتمالاً یک تملک است. با این حال، اگر شرکت شما بازسازی قابل توجهی را تجربه کند، بیشتر باید ادغام را جستجو کنیم.

درک شرایط خرید

به علاوه، شرایط خرید می تواند بسیار مهم باشد. سرمایه گذار باید از ماهیت ادغام، اطلاعات کلیدی مربوط به شرکت دیگر درگیر، انواع مزایایی که سهامداران دریافت می کنند، شرکتی که کنترل معامله را در دست دارد و سایر ملاحظات مالی و غیرمالی مربوطه بداند.

اگرچه ممکن است غیر منطقی به نظر برسد، مالکیت شرکتی که در حال خرید است می‌تواند برای سرمایه‌گذاران یک سود بادآورده واقعی باشد. به این دلیل که اگر شرکت خریداری شده عملکرد قابل توجهی از خود نشان دهد و چشم‌انداز خوبی برای آینده داشته باشد، ممکن است مقدار مطلوبی سرقفلی (ارزش افزوده در دارایی نامشهود) در معامله دخیل باشد.

مهم: هنگام سرمایه گذاری حول یک ادغام، توجه به این نکته مهم است که وقتی ادغام اعلام می شود، قیمت بسته شدن واقعی اغلب با قیمت ادغام اعلام شده متفاوت است. این امر به این دلیل است که ادغام معمولاً تحت شرایط پیشنهادی اولیه نهایی نمی شود.

مقاله ی مرتبط:   ۱۷۵ راه برای انجام کار بیشتر در زمان کمتر “فصل چهارم”

سرقفلی معمولاً دارایی‌های نامشهود را شامل می‌شود، اگرچه اگر این دارایی‌ها در هنگام خرید سهام شرکت مورد نظر در قیمت سهام لحاظ نشده باشند، می‌توانید در نهایت منفعت خوبی ببرید. سرقفلی منبع سردرگمی برای بسیاری از افراد است، اما اساساً مقدار پولی است که یک شرکت مازاد بر ارزش دفتری شرکت دیگر، برای خرید آن می پردازد.

فراموش نکنیم که چون دارایی های نامشهود همواره به راحتی ارزش گذاری نمی شوند، می توان انتظار داشت که درصد کاذب خاصی از اکثر شرکت هایی که سرقفلی در ترازنامه خود دارند، بیش از حد ارزش گذاری شوند. در حالی که این معامله خوبی برای فردی نیست که تعدادی سهام شرکت خریدار را در اختیار دارد، اما اگر مالک شرکت خریداری شده باشید، این می تواند یک پیروزی دیگر برای شما باشد.

اگر شرکتی که در آن سرمایه گذاری کرده اید چندان خوب عمل نمی کند، ادغام همچنان می تواند خبر خوبی باشد. در این مورد، ادغام اغلب می‌تواند برای کسی که با سهامی با عملکرد ضعیف مواجه است، سود خوبی ایجاد کند. دانستن مزایای کمتر آشکار برای سهامداران می تواند به شما این امکان را بدهد که تصمیمات سرمایه گذاری بهتری در مورد ادغام بگیرید.

اهمیت و توجه در مورد رای شما

به خاطر داشته باشید که تصمیم یک شرکت برای ادغام با یک شرکت دیگر لزوماً قطعی نیست. اگر سهامدار شرکت هستید، تصمیم در مورد ادغام با یک شرکت دیگر تا حدی با شماست. سناریوی رای گیری برای یک شرکت سهامی عام معمولا با رای سهامداران در مورد موضوع ادغام به تصمیم می رسد.

اگر تجزیه و تحلیل و ملاحظات به شما نشان می دهد که ادغام گامی در جهت اشتباه است، یا ممکن است یک فرصت مالی عالی باشد، رای دادن با سهام خود بهترین راه برای اعمال قدرت خود در فرآیند تصمیم گیری است.

مهم: حق رای می تواند در مجمع عمومی سالانه یک شرکت یا سایر جلساتی که به طور خاص تشکیل شده اند یا توسط وکیل اعمال شود.

همچنین، ملاحظات غیرمالی می تواند هنگام بررسی یک معامله ادغام مهم باشد. به یاد داشته باشید: لزوماً همه چیز به پول مربوط نمی شود. شاید این ادغام منجر به از دست دادن مشاغل زیادی در یک منطقه افسرده شود. شاید شرکت دیگر یک آلوده کننده بزرگ محیط زیست باشد یا کمپین های سیاسی یا اجتماعی را که شما از آنها حمایت نمی کنید، تامین مالی می کند.

مقاله ی مرتبط:   مهم ترین تملک های شرکت Facebook

برای اکثر سرمایه گذاران، این مفهوم که آیا شرکت تازه تاسیس می تواند برای شما سودآور باشد یا نه، مطمئناً مسئله مهمی است، اما ممکن است ارزش آن را داشته باشد که مسائل غیر مالی هم را در نظر بگیرید، زیرا ممکن است به اندازه کافی برای دلیلی برای ملغی شدن معامله، مهم باشند.

تجزیه و تحلیل گزارش های مالی

اگرچه افراد زیادی از خواندن صورت‌های مالی لذت نمی‌برند، بررسی اطلاعات کلیدی برای هر شرکت درگیر در ادغام، ایده خوبی است. اگر با شرکت آشنایی ندارید، آنها را مطالعه کنید و تجزیه و تحلیل کنید. همچنین، تعیین کنید که آیا این یک تصمیم سرمایه گذاری مناسب است یا خیر. اگر متوجه شدید که اینطور نیست، به احتمال زیاد شرکت تازه تاسیس چندان مناسب نخواهد بود.

هنگام تجزیه و تحلیل صورت های مالی، مطمئن شوید که به روزترین صورت های مالی و گزارش های سالانه هر دو شرکت را بررسی می کنید. از آخرین باری که به وضعیت مالی شرکت خود نگاهی انداختید، چیزهای زیادی ممکن است اتفاق افتاده باشد و اطلاعات جدید می تواند کلیدی برای تعیین اینکه چه چیزی بر علاقه شرکت دیگر به ادغام تأثیر گذاشته، باشد.

درک پویایی در حال تغییر شرکت جدید

شرکت جدید احتمالاً تغییرات قابل توجهی نسبت به نسخه اصلی خواهد داشت. یکی از رایج ترین موقعیت ها تغییر در رهبری است. معمولاً در مذاکرات ادغام امتیازات خاصی داده می شود و مدیران و اعضای هیئت مدیره شرکت جدید تا حدودی تغییر خواهند کرد یا حداقل برنامه هایی برای تغییر در آینده خواهند داشت. هنگامی که به انجام ادغام رای می دهید، به یاد داشته باشید که با شرایط پیروآن مانند تغییرات در مدیریت موافقت می کنید.

بحث آخر

همانطور که قبلا ذکر شد، وقتی صحبت از ادغام و تملک می شود، رای شما متعلق به خودتان است و نشان دهنده انتخاب شما برای انجام یا مخالف با ادغام است. اما به خاطر داشته باشید که به عنوان سهامدار در یک شرکت درگیر فرآیند، تصمیم شما باید منعکس کننده ترکیبی از بهترین منافع برای خود، شرکت و دنیای خارج باشد. با اطلاعات صحیح و در نظر گرفتن حقایق، ورود به ادغام می تواند واقع بینانه اتفاق بیفند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
@

لطفا شکبیا باشید...